Ara
  • Saygınlar Koleji

GEÇMİŞTE VE GELECEKTE İLYADA: DOĞU MU, BATI MI?

Geçmişe bakarız ve sorarız ekmeğini paylaşmanın tadı o zamanlar nasıldı? Ya da bir anne yavrularını nasıl sarıp sarmalardı? Neden çıkmıştı o heybetli savaşlar? Boğazlar mı paylaşılamadı yoksa kadınlar mı? Dün nasılsa bugün de aynıdır aslında. Dünün kurnazı bugünküne benzer, aynıdır kardeş kavgaları ya da tüccarların kıskançlıkları. İnsani duygular göz önüne alındığında bu sorular cevaplarına kavuşmuş olur zaten.

Peki, Doğu ile Batı’nın birbirini var eden iki kutup olması eskilerde nasıldı? Nasıl başladı bu aşk, bu alışveriş, bu rekabet? Ne kadar eskilere dayanır, dedikodu mudur aslı var mıdır? Derler ki Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u fethettiğinde Hektor’un intikamı alındı demiş. Rivayettir, aslı nedir bilinmez ama bu kadar derin miydi karşı kıyılarla farkımız düşmanlığımız? Hayır, bilakis beyaz nasıl parlarsa siyahın yanında iki kıta da öyle var eder özlerini. Ayaklarımın altında hangi topraklar var ise sağım Doğu’dur solum Batı. Özünde aynıdır Doğu ile Batı.

Kimileri Troya surlarına kadar dayandırır bu çatışmayı. Homeros yazmış Türkçeye Azra Erhat ve A. Kadir çevirmiş bu destanı. Yiğit Akha Lideri Agamennon Dardanelles kıyılarında boğazın ticari getirisine mi cezboldu yoksa rivayetteki gibi güzel karısı Helen’in Paris tarafından kaçırılmasına mı öfkelendi bilinmez. Ama güzel kentin yıkılıp Batı’nın Doğu karşısında ilk zaferini aldığı iddiası kesindir.


İşte böyle yapıldı atları iyi süren Hektor’un cenaze töreni.” Ahıyla biter İlyada. Peki, Troyalıların en yiğit komutanı Hektor ne kadar farklıdır onu öldüren Akhaların yenilmez komutanı Akhilleus’tan? İkisi de aynı dili konuşmaz mı aynı çağın ekmeğini yemez mi? Yıkılan yakılan güzel Troya ne kadar farklıydı çağdaşı Miken şehirlerinden?


Sen-ben, Doğu-Batı ayrımı binlerce yıl öncesine gider ama hakikat ayaklarımızın altındadır: Sağım Doğudur solum Batı. Bize kalan ise nerede durduğumuz, ne gördüğümüz, ne hissettiğimiz. Bize kalan Homeros’un güzel İlyada’sı.


Tarih Öğretmeni

Tuğçe Özkılınç

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör